رامین رافعی

گرافیست Graphic Designer

طراح لوگو logo Designer

فریلنسر freelancer

طراح پوستر Poster Designer

رامین رافعی
رامین رافعی
رامین رافعی
رامین رافعی

گرافیست Graphic Designer

طراح لوگو logo Designer

فریلنسر freelancer

طراح پوستر Poster Designer

نوشته بلاگ

پوستر چیست ؟

اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ طراحی
پوستر چیست ؟

پوستر (Poster) کلمه ای انگلیسی است و در زبان فارسی اعلان نام دارد. واژه دیگری که برای این مفهوم در ایران تا حدودی رایج است: واژه فرانسوی: آفیش (Offiche)، واژه آلمانی: پلاکات (Plakat)، که به آن بوکلت (booklet) نیز می‌گویند.

تاریخ پوستر

 

ژول شره پدر پوستر مدرن نام دارد . متولد ۱۸۳۶ در پاریس هست . منشا طراحی گرافیک معاصر را می توان در تحولات مهم دهه ۱۹۶۰ جستجو کرد ، دوره ای که فصل افتخار آمیزی را در تاریخ طراحی پوستر فرانسه تکمیل کرد. محیط نسبتاً آزادی که هنرمند در آن فعالیت می کرد .

نقطه عطف در تاریخ هنر پوستر ، همچون بسیاری دیگر از عرصه های زندگی فرهنگی و اجتماعی در فرانسه ، با حوادث ماه مه ۱۹۶۸ مقارن بود. شره موسوم به پدر مدرن فرزند حروفچین فقیری بودکه با پرداخت چهارصد فرانک یک دوره سه ساله کاراموزی چاپ سنگی را برای فرزند سیزده ساله اش فراهم اورده بود شروع کار وی پوستری بود به سفارش یک خانواده بازیگر در نقش دلقک که از دوستان وی بودند .اولین اثر کارگاه او پوستر تک رنگ برای نمایش ((گوزن در جنگل)) بود که سارا برانهارت ۲۲ساله بازیگر ان بود . این طراح و آن بازیگر در پاریس غوغایی به پا کردند .شره در دهه ۱۸۷۰ از ریزه کاریهای ویکتوریایی دور شد و طرحهایش را ساده کرده و اندازه پیکر اصلی و حروف پوسترهایش را بزرگتر نمود.در سال های ۱۸۸۴ برخی از پوسترهای شره بیش از دو متر بلندی داشت که از بخشهای جداگانه ساخته میشد و نصابها انها را روی دیوار کنار هم نصب میکردند  .حداقل هشت نقاش فرانسوی که در کار طراحی پوستر خبره بودند و گروه زیادی از طراحان پوستر نیز به شره پیوستند .

هانری دو تولوز لوترک، نقاش و گرافیست

هانری دو تولوز لوترک، نقاش و گرافیست فرانسوی و یکی از چهره های هنری مهم اواخر قرن نوزدهم می باشد. وی نقاش، طراح، چاپگر، کاریکاتوریست و تصویر ساز بود. زندگی تئاتر گونه آن دوران شهر پاریس به لوترک اجازه داد که دست به خلق آثاری زیبا، ظریف و باشکوه بزند. ناگفته نماند که برخی مواقع به دلیل مصلحت جویی و تالش برای فروش آثار و موفقیت در مارکت دست به تولید آثار تا حدودی سخیف نیز زد. هدف لوترک در این ژانر کامال متفاوت بود. وی به دنبال خلق یک نوع ریتم خاص بود که بیننده را به خود جذب کرده و به دنبال خود بکشاند. و همین موضوع یک امر بسیار مهم تلقی می شد که خود منجر به به وجود آمدن یک ژانر جدید در صنعت گرافیک شد. طراحی جلد یک مجله که قادر به جذب توده عوام مردم باشد، این کار بسیار متفاوت از به تصویر کشیدن یک تابلوی نقاشی است. در واقع در این ژانر هنرمند به دنبال برقراری نوعی ارتباط ساده و سریع با مخاطب خود می باشد. لوترک برای اولین بار در سطحی بسیار عالی به این هدف نائل شد.

اگر بخواهیم به زبان ساده پوستر را تعریف کنیم باید گفت پوستر صفحات کاغذی هستند که معمولا برای نمایش اطلاعات به صورت عمودی طراحی شوند. به همین دلیل مناسب‌ترین اندازه برای طراحی پوستر کمی بزرگتر از ابعاد یک کاغذ A4 است. با این حال پوسترها ممکن است در ابعاد و اندازه‌های مختلفی به اندازه یک کارت پستال کوچک گرفته تا یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی در بزرگراه‌ها طراحی شوند

طراح موفق و برتر، طراحی است که به اصول طراحی پوستر تسلط داشته باشد و علاوه بر تسلط به نحوه کاربرد آن‌ها نیز آگاه باشد.

پوستر آگاه کننده، اطلاع رسانی، فروشنده کالا و خدمات، ترقیب کننده و تشویق کننده و …. می‌باشد. این یک حقیقت است که با ظهور ابزار جدید تبلیغاتی، محدوده فعالیت طراحی پوستر کاهش یافته اما اگر به صورت حرفه‌ای به موضوع بیندیشیم، می‌بینیم که جایگاه طراحی پوستر‌ها بسیار تخصصی و علمی شده و به عنوان یک رابط بین رسانه‌ها شناخته شده است.

طراحی‌پوستر جهت نمایش محصولات در سال‌های اخیر بهترین جایگزین در مورد برخی محصولات به مخاطبین می‌باشد. طراحی پوستر شرکتی که تولید کننده قطعات یدکی خودرو باشد و یا طراحی پوستر شرکت دوربین مدار بسته و قطعات الکترونیکی که تعداد آن‌ها زیاد است، بسیار مفید خواهد بود. طراحی پوستر جایگاه منحصربفردی دارد و نمی‌توان آن را جایگزین همه رسانه‌های تبلیغاتی نمود. به عنوان مثال هرگز نمی‌توان طراحی‌پوستر را جایگزین کاتالوگ نمود.

برچسب ها:
درج دیدگاه