رامین رافعی

گرافیست Graphic Designer

طراح لوگو logo Designer

فریلنسر freelancer

طراح پوستر Poster Designer

رامین رافعی
رامین رافعی
رامین رافعی
رامین رافعی

گرافیست Graphic Designer

طراح لوگو logo Designer

فریلنسر freelancer

طراح پوستر Poster Designer

نوشته بلاگ

لوگو چیست؟

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹ طراحی
لوگو چیست؟

لوگو، نشانه، آرم نمادی برای بیان یک عبارت یا رساندن یک مفهوم است.لوگو چیزی شبیه به امضا یا معرف برای یک شخص یا سازمانی می‌باشد . بسیاری از نمادها و لوگوهای ابتدایی را می‌توانید در غارها مشاهده کنید که هویت بصری آن‌ها به شمار می‌رود. تاریخچه لوگوها به نشان‌های خانوادگی باستانی، هیروگلیف‌ها و نمادگرایی باز می‌گردد. لوگوها در قرون وسطی (۱۳۰۰ پس از میلاد) پدید آمدند، مغازه‌ها و فروشگاه ها از نشانه هایی برای بیان آنچه انجام می‌دادند استفاده می‌کردند. بد از آن لوگوهای مدرن در اوایل دهه ۱۹۰۰ ایجاد شد و در کنار چاپ انبوه تکامل یافت. در سال ۱۹۵۶، پل رند لوگوی نمادین و تصویری IBM را با چشم انسان و زنبور طراحی کرد. اکثر مورخان لوگو این را نقطه عطفی در تاریخ طراحی لوگو می‌دانند.

در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه طراحی لوگو در ایران

اگر بخواهیم طراحی لوگو در ایران را از مورد‌ بررسی قرار دهیم به ایران باستان و سنگ نوشته‌های آن بر خواهیم گشت. ولی اگر بخواهیم طراحی لوگو به شکل امروزی را مورد بررسی قرار دهیم باید به اوایل دوران حکومت محمدرضا شاه برویم. در این عصر ایران به سمت پیشرفت و صنعتی شدن رفت و کارخانه‌ها و شرکت‌های بیشماری در ایران شکل گرفت و لوگوها به شکل امروزی شکل گرفت. اولین لوگو مدرن در ایران مربوط به شرکت هواپیمایی هما است که توسط ادوارد زهرابیان یک جوان ۲۲ ساله‌ی ارمنی-ایرانی در سال ۱۳۴۰ شمسی طراحی شد.

دانش طراحی لوگو

برای انجام طراحی لوگوی حرفه‌ای باید اصول اساسی در این زمینه را آموخت. این اصول شامل شناخت رنگ‌ها، خطوط، اشکال، مقیاس‌ها و اندازه‌ها، بافت ‌ها و رعایت فواصل می‌شود و تمامی این ها در کنار هم یک لوگوی اصولی را شکل می دهد.

در طراحی یک لوگو اصولی باید ۵ شرط اصلی را رعایت کنید:

  • سادگی 

زیبایی در سادگی است! شاید این جمله را شنیده باشید. در طراحی لوگو نیز این اصل یکی از مهمترین اصول است. لوگو های ساده به دلیل دور بودن از پیچیدگی ها در ذهن مخاطب لوگو شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.لوگو سادگی قابلیت استفاد در قالب ها مختلف تبلیغات را نیز دارند.

  • به یادماندنی

لوگو باید در ذهن مخاطب شما نقش ببند. سادگی که شرط اول بود کمک میکند در شلوغی روزمره لوگو ماندگار داشته باشید. ماندگار به شما اعتبار خواهد داد و اعتبار مشتریان بیشتر!

  • بدون زمان

یک لوگو اصولی و خوب باید قابلیت استفاده بدون زمان داشته باشد.لوگو اصولی می تواند بعد چندین سال هنوز هم مورد استفاده بگیرد. برای مثال میتوان به لوگو بانک صادرات اشاره کرد که از زمان طراحی لوگو تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

  • منعطف

لوگویی خوب است که بتوان آن را در تمامی پلتفرم ها استفاده کرد.فضای کار وب با فضای چاپ متفاوت است. ممکن است نیاز به چاپ تک رنگ باشد و لوگو باید قابلیت تطبیق پذیری داشته باشد. لوگو باید به صورت برداری طراحی شود تا بتوان در هر سایزی آن را چاپ و استفاده کرد.

  • اختصاصی

لوگو باید خاص باشد و معرف کسب و کار شما باشد. لزوما نیاز نیست نمادی از کار شما در آن باشد چون معرف و هویت بخش برند شماست.اینکه مخاطب شما چه قشری هست برای طراحی لوگو بسیار مهم است. اینکه از چه نوع دسته بندی لوگو باید استفاده کنید به نوع مخاطب شما بر میگردد.

برچسب ها:
درج دیدگاه